22 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Ангела Меркел: Се уште има шанси оваа година да се одржи првата...

Ангела Меркел: Се уште има шанси оваа година да се одржи првата меѓувладина конференција на С Македонија со ЕУ

Translate (Eng):[gtranslate]

Се уште постои потреба од преговори меѓу Бугарија и Северна Македонија, изјави германската канцеларка, на видеоконференција со парламентарците од европскиот континент
Северна Македонија се уште има шанси да ја одржи првата меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското претседавање со ЕУ, изјави канцеларката Ангела Меркел, на денешната видео-конференција со парламентарците од европскиот континент, објави Дојче Веле на македонски јазик.

Сепак, германската канцеларка рече дека тие се соочуваат со потешкотии во врска со одржувањето на меѓувладината конференција и дека се уште постои потреба од преговори меѓу Бугарија и Северна Македонија.

„Се соочуваме со потешкотии да овозможиме одржување на меѓувладината конференција со Северна Македонија“,

РЕКЛАМА

рече Меркел.
Албанија, како што рече, направи голем напредок, но особено е во прашање дали ќе успееме навреме со Северна Македонија, затоа што се уште постои потреба од преговори со Бугарија.

 

- Реклами -