15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Филипче: Вакцината ќе се дава во две дози, затоа планираме да набавиме...

Филипче: Вакцината ќе се дава во две дози, затоа планираме да набавиме на три пати по 800.000 вакцини.

Translate (Eng):[gtranslate]

Граѓаните ќе се вакцинираат против коронавирус доброволно и бесплатно во постојните пунктови за вакцинација и во болниците. Приоритет во вакцинирањето против ковид-19 ќе имаат сите здравствени работници од ковид-центрите и оние коишто работат со заболени или сомнителни пациенти со коронавирус, рече на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

„Веќе се обезбедени 833 илјади вакцини за 400 илјади граѓани, преку Ковакс-механизмот на СЗО и на Глобалната алијанса за имунизација, а во кои учествуваат сите соседни земји, освен земјите членки на ЕУ, кои имаат можност за директен договор со компаниите кои произведуваат и дистрибуираат вакцини. Ковакс ќе го одреди планот за дистрибуцијa многу скоро. Дополнителна количина ќе можеме директно да набавиме од ‘Астра Зенека’ и од „Фајзер“. Добивме понуда и од Полска и од Грција, кои грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му ги понудил на премиерот Зоран Заев и од нив се обезбедени дополнителни околу 800 илјади вакцини“, кажа министерот Филипче.

Тој додаде дека и од САД се договорени фрижидери за чување на вакцините против ковид-19 на минус 70 степени. Ќе стигнат на почетокот на јануари.

По здравствените работници и оние кои земаат брисеви и се изложени директно на зараза од коронавирус, на ред за вакцинирање ќе бидат граѓаните со над 65 години и пациентите со хронични болести, во делот на хронични белодробни и кардиоваскуларни болести, понатаму вработените во критичната инфраструктура и во транспортот.

Вакцината ќе се дава само на пациенти во добра општа здравствена состојба (исто како и кај другите вакцини). И тие што прележале коронавирус ќе може да ја примат, но нема да бидат меѓу приоритетните. Ќе се дава првата доза, па по 21 ден, втората. По дваесет и првиот ден се очекува заштитниот ефект на вакцината, одговори министерот на прашањата.