15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Македонија се најде на ажурираната листа на Швајцарија на „ризични земји“

Македонија се најде на ажурираната листа на Швајцарија на „ризични земји“

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонија се најде на ажурираната листа на Швајцарија на „ризични земји“ со
ограничување на патувањата заради спречување на епидемијата на коронавирус.
Од Федералната канцеларија за здравство (БАГ) е наведено дека ограничувањата на
патувањата се наметнати за 12 земји, како и за поголемиот дел од Италија и од
Австрија.
Покрај Македонија, на листата „ризични земји“ се додадени и САД, Хрватска, Грузија,
Португалија, Унгарија, Полска, Јордан, Литванија, Сан Марино и Словенија.
Владата на Швајцарија најави дека луѓето што влегуваат во земјата од државите од
листата по 6 јули ќе бидат во карантин 10 дена.
За оние што не се придржуваат на карантинот се предвидени големи парични казни.