14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија Хрватски квиз: Кој нарот во Европа е Татарски?! (Видео)

Хрватски квиз: Кој нарот во Европа е Татарски?! (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

реде бугарските условувања на евроинтеграцијата на Македонија со оспорување на македонскиот идентитет, во квизот „Кој сака да биде милионер“ на Хрватската телевизија падна занимливо прашање.

„Кој народ е наречен по татарскиот народ кој ги покорил Словените, основал своја држава и набргу целосно се словенизирал“, гласеше прашањето со можни одговори „Бугарите“, „Чесите“ и „Полјаците“.

Водителот Тарик Филиповиќ по одговорот со духовит коментар: „Знаете што има ново? Бугарите влегоа во Софија“.

РЕКЛАМА

- Реклами -