15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Кирјаков: Барам Бугарија да го признае Македонскиот народ во Пиринска Македонија.

Кирјаков: Барам Бугарија да го признае Македонскиот народ во Пиринска Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонскиот активист од Благоевград, Атанас Кирјаков-Војводата, ја повика Бугарија да го признае македонскиот народ во Пиринска Македонија.

„Бугарија да го признае македонскиот народ во Пиринска Македонија и бројното македонско малцинство во Бугарија. Бугарскиот суд да ги регистрира македонските здруженија и организации во Бугарија. Бугарија досега е осудена 17 пати во судот во Стразбур за кршење на човековите права на Македонците во Бугарија“, порача на Фејсбук еден од основачите на Обединетата македонска организација „Пирин“.

Во првиот повоен попис во Бугарија во декември 1946 година 70 проценти од населението во Пиринска Македонија или 160.541 лица се изјасниле како Македонци. На следното пребројување во 1956 година, пак, како Македонци се изјасниле 178.862 луѓе или 63 отсто од жителите на пиринскиот дел од Македонија.

Експрес.мк