27.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Младата трудница која почина од ковид-19 имала дијабет и други здравствени проблеми

Младата трудница која почина од ковид-19 имала дијабет и други здравствени проблеми

Translate (Eng):[gtranslate]

Дваесет и двегодишната трудница која почина од ковид-19 имала дијабет и проблеми со тироидната жлезда, појасни Министерството за здравство.

Таа на 26-ти ноември од Клиниката за гинекологија била префрлена во ГОБ „8-ми Септември“ во многу тешка состојба. На Гинекологија била примена три дена поради комплицирана бременост, а породен бил и мртов плод со царски рез.

Од Министерството за здравство велат дека нејзината здравствена состојба била многу лоша и пациентката за цело време била на респиратор.

РЕКЛАМА

„Третманот со респиратор продолжил и во ГОБ „8-ми Септември“ каде што била донесена во критична состојба. За време на лекувањето во двете институции преземени се сите мерки на интензивно лекување. И покрај тоа, пациентката починала на 9-ти декември“, информираат од МЗ.

- Реклами -