27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Апасиев: Се подготвуваат контpовеpзни измени на закон кој ќе овозможи 70.000 Косовари...

Апасиев: Се подготвуваат контpовеpзни измени на закон кој ќе овозможи 70.000 Косовари да добијат македонско државјанство

Translate (Eng):[gtranslate]

7 пратеници на опозициските албански партии Алијанска за Албанците и Алтернатива, предложија измени на Законот за државјанство, по што реагираа бројни истакнати политичари.

Според предложените измени на Законот за државјанство, се предвидува по брза постапка, без детална анализа од страна на Владата и јавна расправа, 70.000 луѓе да добијат македонско државјанство односно македонски пасош. Предложените измени се посебно контроверзни поради тоа што доаѓаат во пресрет на пописот на населението, а првиот човек на политичката партија Левица и пратеник во собранието, Димитар Апасиев, обвинува за “вештачки етно инжинеринг”.

Објавата на социјалната мрежа Фејсбук, на Димитар Апасиев, ви ја пренесуваме во целост:

РЕКЛАМА

„До каде (ќе) оди забеганоста на СДС? Вчера, само за да си обезбеди кворум за изгласување на дневен ред, владејачкото мнозинство го усвои шовинистичкиот предлог на Алијанса и Алтернава за контроверзни измени на ЗАКОНОТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО – по скратена постапка, со кој, на вештачки начин, се овозможува нови 70.000 Косовари да станат државјани на Македонијa!”

- Реклами -