18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаАпасиев: Се подготвуваат контpовеpзни измени на закон кој ќе овозможи 70.000 Косовари...

Апасиев: Се подготвуваат контpовеpзни измени на закон кој ќе овозможи 70.000 Косовари да добијат македонско државјанство

7 пратеници на опозициските албански партии Алијанска за Албанците и Алтернатива, предложија измени на Законот за државјанство, по што реагираа бројни истакнати политичари.

Според предложените измени на Законот за државјанство, се предвидува по брза постапка, без детална анализа од страна на Владата и јавна расправа, 70.000 луѓе да добијат македонско државјанство односно македонски пасош. Предложените измени се посебно контроверзни поради тоа што доаѓаат во пресрет на пописот на населението, а првиот човек на политичката партија Левица и пратеник во собранието, Димитар Апасиев, обвинува за “вештачки етно инжинеринг”.

Објавата на социјалната мрежа Фејсбук, на Димитар Апасиев, ви ја пренесуваме во целост:

„До каде (ќе) оди забеганоста на СДС? Вчера, само за да си обезбеди кворум за изгласување на дневен ред, владејачкото мнозинство го усвои шовинистичкиот предлог на Алијанса и Алтернава за контроверзни измени на ЗАКОНОТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО – по скратена постапка, со кој, на вештачки начин, се овозможува нови 70.000 Косовари да станат државјани на Македонијa!”

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...