9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаНогачески, Пецаков и Рамиз Мерко на работен ручек со амбасадорот на ЕУ...

Ногачески, Пецаков и Рамиз Мерко на работен ручек со амбасадорот на ЕУ Дејвид Гир

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков и градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко и градоначалникот на Дебрца, Зоран Ногачески, денес имаа работен ручек со амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир и координатор на Обединетите нации, Росана Дудџијак.

Тема на разговор беше напорите и перспективите за зајакнување на активностите за зачувување на природното и културното наследство на Охридскиот регион како и соработката на општините со Обединетите нации и со Европската унија.

Од самиот разговор произлегоа неколку идеи во која насока треба да се движиме. Општина Охрид има направено голем исчекор во оваа насока со видливи резултати.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...