4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСе уште не се знае како ќе се слави Бадник, Василица и...

Се уште не се знае како ќе се слави Бадник, Василица и Водици: Владиката повикува на почитување на мерките.

 

Дали годинава поради пандемијата ќе се палат бадникови и василичарски огнови? Дали ќе има масовна прослава на Водици, во време кога не смее да се групираат повеќе од 4 лица на отворено до 20-ти јануари, а празникот се одбележува само еден ден порано?

Владиката Петар вели дека треба да изостанат бадникарските огнови, но не гледа причина зошто не би скокале верниците по крстот, доколку строго се почитуваат мерките.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...