21.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Спасовски: Имаме добра стратегија како да ги пронајдеме тие што ќе слават...

Спасовски: Имаме добра стратегија како да ги пронајдеме тие што ќе слават за Нова Година во викендичките, и ако има групирање ќе бидат казнети согласно законот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Се согласувам дека не постои забрана да издадете викендица, но на едно семејство, на четири, пет, шест лица, тоа не е проблем, но проблем е дека издаваат за 20, 30, па и 40 луѓе. И сега драстично е намален бројот на огласите откако започнавме со апели и проверки. Ние имаме посeбен оперативен план за ноќта на 31 декември, како и за утредента на први јануари. Затоа апелирам ако некој директно го загрозува здравјето на граѓаните ќе мора да си сноси одговорност.“ изјави министерот Оливер Спасовски, во Студио 10, на телевизија 24 и апелираше за совесно прославување, без големи групирања и загрозување на јавното здравје.

Спасовски нагласи дека полициското присуство секогаш било засилено околу Нова Година и другите празници во текот на јануари затоа што е важно да се одржи јавниот ред и мир.

РЕКЛАМА
- Реклами -