11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаШилегов: Полека успеваме да ги намалиме загадените денови во Скопје.

Шилегов: Полека успеваме да ги намалиме загадените денови во Скопје.

Не може оддеднаш да нема загадени денови, но многу е важно во грејните сезони кога е најголемо аерозагадувањето да успееме да го намалуваме бројот на загадени денови, што е нешто што трета година по ред нас ни се случува, рече денеска скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Тој вели кога се зборува за аерозагадувањето не може да се гледа само вредноста на ПМ-10 честичките и тврди дека во просек загадените денови се намалени.

„Денеска имам лош маглив ден и би ве замолил заради коректноста да се однесува средната вредност на квалитетот на воздухот, а не само ПМ10 честичките. Денеска е маглив ден и нема природно движењето на воздухот. Ако ја разбирате проблематиката на загадениот Во просек имаме помалку загадени денови, но тоа никако не значи дека не е загадено, тоа уште помалку и значи дека треба да престанеме да работиме. Напротив треба вака посветено како што работевме изминативе три години да продолжиме и понатаму да работиме“,

порача Шилегов

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...