17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Едно од прегазените братчиња се бори за живот додека другото се здобило...

Едно од прегазените братчиња се бори за живот додека другото се здобило со потрес на мозок

Translate (Eng):[gtranslate]

Двете момчиња кои синоќа беа прегазени на улицата “Железничка” во Охрид се борат за живот.

Едното е на возраст од 11 години првично задржано во болницата за Ортопедија и труматологија “Св.Еразмо” во Охрид со скршеници на ногата и потрес на мозокот. Тоа според извори на болницата во костозглобна во стабилизирана состојба во текот на ноќта беше транспортирано во Скопје.

Додека пак другото братче е на возраст од 19 години  е со тешки повреди на главата. Веднаш  бил префлен на неврохируршка клиника во Скопје, но на инсистирање на родителите најверојатно момчето ќе биде пренесено во Систина. Тој е во животна опасност.

РЕКЛАМА

Охридската јавност е видно вознемирена од овој трагичен настан дотолку повеќе што двете лица според првите неофицијални информации се прегазени додека оделе на тротоар.

Фотографија Ohrid 1.com

- Реклами -