14.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Заев: Не може да напишеме дека 14.000 војници на Цар Самоил биле...

Заев: Не може да напишеме дека 14.000 војници на Цар Самоил биле ослепени а на секој 100 ти имал по едно око.

Translate (Eng):[gtranslate]

Наспроти „реформата“ на министерката за образование Мила Царовска од неговата
влада, премиерот Зоран Заев во „Само интервју“ на Канал 5 објасни зошто историјата
е примамлива за учење преку трагичната судбина на војниците на царот Самоил.
„Не можете да не напишете за цар Самоил дека имало 14.000 војска и сите биле
ослепени, а на секој стоти му било оставено по едно око. Мислам, тоа па ја прави
примамлива историјата за учење. И нашите викаат: ‘О.К., дајте да ги додадеме и овие
работи, коишто немаат ништо против Бугарија“, е најновиот „бисер“ на претседателот
на Владата во врска со несогласувањата на македонските и на бугарските историчари
од Мешовитата комисија.

РЕКЛАМА
- Реклами -