24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаСветУставниот суд на Босна и Херцеговина: Забраната на движење доколку не се...

Уставниот суд на Босна и Херцеговина: Забраната на движење доколку не се носи заштитна маска – е спротивна на Уставот.

Забраната на движење доколку не се носи заштитна маска – е спротивна на Уставот.
Таа ги ограничува основните права и слободи на човекот, решија уставните судии.

Уставниот суд на Босна и Херцеговина денеска одржа седница по електронски пат на која е донесена одлука дека мерката ограничено движење и носење маски за време на пандемија на коронавирус претставува кршење на основните човекови права.

Донесени се неколку одлуки, а најрелевантно за јавноста во БиХ е дека одлуките на Кризниот штаб на ФБиХ за забрана за движење и задолжително носење заштитни маски се „мешање во основните човекови права и слободи загарантирани со Уставот на БиХ и Европската конвенција за човекови права“.

„Во конкретниов случај, станува збор за кршење на правото на приватен живот и слободата на движење, кои се сторени со наредби на тесни сегменти на извршната власт за задолжително носење заштитни маски и ограничување на движењето, кризни штабови на министерствата за здравство“, соопшти Уставниот суд.

Исто така, се наведува дека одлуката на Кризниот штаб на Министерствата за здравство на ФБиХ претставува кршење на овие човекови права, имајќи предвид дека „немаше активно учество во усвојувањето и прегледувањето на нарачаните мерки од највисоките законодавни и извршни органи“.

Мерката за забрана за движење по 11 до 5 часот беше воведена на 10 ноември поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот, а потоа следуваа мерки за задолжително носење маски во затворено и надвор.

По усвојувањето на мерките, адвокатите од Сараево испратија жалба до Уставниот суд на БиХ и ги замолија да ги преиспитаат донесените мерки, како и да ја откажат мерката на Кризниот штаб на Сојузното Министерство за здравство до конечната одлука.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...