9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветГрчки свештеник ги брка верниците од црква оти не носат маски –...

Грчки свештеник ги брка верниците од црква оти не носат маски – тие му се противат и го снимаат (ВИДЕО)

Грчки православен свештеник избркал неколку верници поради тоа што не носеле заштитни маски во црквата, а сето тоа било снимено и објавено на социјалните мрежи.

Младиот свештеник во Каламата, на југот на Пелопонез, го прекинал пеењето за време на божикната литургија и почнал да ги брка оние верници кои одбиле да стават маска во црквата.

– Нема да се расправаме, вие без маски излезете надвор. Почитувајте ги своите ближни и законот – рекол свештеникот.

Интересно е тоа што еден од револтираните верници, повикувајќи се на Светото писмо, продолжил да се расправа со свештеникот, но младиот поп му одговорил: „Јас го познавам божјиот збор подобро од тебе. Биди противник на мерките дома, ама тука не“.

– Тука ќе бидете послушни и ќе почитувате! Јас командувам овде, а вие командувате во вашата куќа и ве молам, излезете, и ако не го сторите тоа, ќе повикам полиција да ве изнесе – рекол свештеникот и ја завршил дискусијата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...