11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветАлбанија со помош од 250.000 евра за настраданите во Хрватска по земјотресот.

Албанија со помош од 250.000 евра за настраданите во Хрватска по земјотресот.

Владата на Република Албанија донесе одлука за финансиска помош во износ од 250.000 евра за Хрватска, по силниот земјотрес во Петриња.

Веста ја соопшти премиерот Еди Рама, кој на објава на социјалните мрежи напиша дека само што ја потпишал одлуката и објавува фотографија од одлуката.

„Само што ја потпишав одлуката на Владата на Албанија за донирање на 250 илјади евра на Хрватска за помош за обнова на Петриња по разорниот земјотрес. Хрватска е пример за отпор и модел за нас во нејзината неверојатна трансформација во горда земја на ЕУ“, напиша Рама.

Претходно албанскиот државен врв изрази солидарност со народот и хрватските власти и подготвеност да помогне во рамки на можностите.

Премиерот Рама во објава на Твитер напиша дека Албанија е блиску до срцето на пријателска Хрватска и ќе и даде помош во рамки на своите можности.

Претседателот Илир Мета напиша дека Албанија е до Хрватска со сите можни капацитети, како стратешки партнери, рамо до рамо во секој предизвик.

Солидарност со хрватскиот народ и тамошните власти искажаа и претседателот на парламентот Грамоз Ручи, како и Љуљзим Баша, лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...