11.1 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаЗа 12.489.356 евра ќе се моденизираат патарините во Македонија на Коридорот 8.

За 12.489.356 евра ќе се моденизираат патарините во Македонија на Коридорот 8.

Конзорциумот „ЈВ Аселсан-Жикол“ е избран за најповолен понудувач на тендерот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) за спроведување на проектот за изградба и инсталација на електронски систем за наплата на патарини на Коридорот 8 и автопатот Миладиновци – Штип. Договорот, како што информираа за МИА од ЈПДП, треба да стартува од 1-ви следниот месец.

– Постапката заврши. Избран е најповолен понудувач, а тоа е „ЈВ Аселсан-Жикол“ конзорциум. Вредноста на договорот ќе изнесува 12.489.356 евра. Датум на ефективност на Договорот е 01.02.2021 година, односно ова е и датум на отпочнување на градежните работи – изјавија од ЈПДП.

Тендерот беше распишан на крајот на септември лани. „ЈВ Аселсан-Жикол“ е избрана од трите компании кои влегоа во втората фаза на тендерот од вкупно петте што доставија апликации во првата фаза.

Како што беше претходно објавено, проектот опфаќа, модернизација со електронски систем на наплатните станици Миладиновци, Глумово, Желино, Тетово и Гостивар на Коридорот 8 и изградба на нови наплатни станици на автопатот во изградба Кичево-Охрид и на Миладиновци-Штип.

Турски „Аселсан“ го постави и електронскиот систем за наплата на патарини на Коридорот 10, што беше воведен во јули 2019 година.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...