17.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Груби: Си ја признаваме грешката, подготвени сме да си ја платиме казната...

Груби: Си ја признаваме грешката, подготвени сме да си ја платиме казната што ќе ни биде изречена!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Вицепремиерот и министер Артан Груби призна дека била направена грешка со објавата на фотографијата на која се гледа како петнаесетина функциониери од редовите на ДУИ, седат еден до друг, без маски и дистанца.

Тој во изјава за Канал 5 вели дека ја прифаќаат одговорноста, бидејќи со фотографијата испратиле погрешна порака до граѓаните.

Преземаме целосна одговорност, подготвени сме да ги сносиме последиците и почитуваме одлуките. Ги повикуаваме надлежните институции да изречат мерки кои ќе ги испочитуваме како секој граѓанин. Покрај грижата за своето лично и семејно, заедно со јавното здравје, ние сме посветени како избрани претставници да сме пример и да предводиме со дела во се што правиме. Жалам што во оваа инстанца не бевме на висината на оваа наша посветеност. – вели Груби.

РЕКЛАМА

Освен бурните реакции во јавноста, непочитувањето на мерките што се гледа на оваа фотографија резултираше и со групна пријава до МВР против петнаесетте функционери на ДУИ од страна на Марјан Ненов од Здружението “Но пасаран”. Со ова тој сака да ја „тестира “ державата за тоа колку законите важат подеднакво за сите, имајќи го во предвид тоа што и самиот лично бил казнет од полицијата за неносење на маска во сопственото возило.

За овој случај од МВР велат дека во координација со Државниот инспекторат за труд и Јавното обвинителство преземаат мерки и активности за негово расчистување, по што ќе следат соодветни поднесоци.
Kanal 5

- Реклами -