4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаГруби: Си ја признаваме грешката, подготвени сме да си ја платиме казната...

Груби: Си ја признаваме грешката, подготвени сме да си ја платиме казната што ќе ни биде изречена!!!

Вицепремиерот и министер Артан Груби призна дека била направена грешка со објавата на фотографијата на која се гледа како петнаесетина функциониери од редовите на ДУИ, седат еден до друг, без маски и дистанца.

Тој во изјава за Канал 5 вели дека ја прифаќаат одговорноста, бидејќи со фотографијата испратиле погрешна порака до граѓаните.

Преземаме целосна одговорност, подготвени сме да ги сносиме последиците и почитуваме одлуките. Ги повикуаваме надлежните институции да изречат мерки кои ќе ги испочитуваме како секој граѓанин. Покрај грижата за своето лично и семејно, заедно со јавното здравје, ние сме посветени како избрани претставници да сме пример и да предводиме со дела во се што правиме. Жалам што во оваа инстанца не бевме на висината на оваа наша посветеност. – вели Груби.

Освен бурните реакции во јавноста, непочитувањето на мерките што се гледа на оваа фотографија резултираше и со групна пријава до МВР против петнаесетте функционери на ДУИ од страна на Марјан Ненов од Здружението “Но пасаран”. Со ова тој сака да ја „тестира “ державата за тоа колку законите важат подеднакво за сите, имајќи го во предвид тоа што и самиот лично бил казнет од полицијата за неносење на маска во сопственото возило.

За овој случај од МВР велат дека во координација со Државниот инспекторат за труд и Јавното обвинителство преземаат мерки и активности за негово расчистување, по што ќе следат соодветни поднесоци.
Kanal 5

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...