13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Кој ли ќе ги дочита забелешките?! Унеско испрати извештај за Охрид, испишан...

Кој ли ќе ги дочита забелешките?! Унеско испрати извештај за Охрид, испишан на 200 страници !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Извештајот на Унеско за Охрид испишан на 200 страни. И додека од општината тврдат дека сеуште не ги виделе забелешките и дека деновиве ќе се знаат дополнителните препораки согласно тоа што го утврдиле на терен и доставената документација како што дознаваме во драфт верзијата се препорачува целосна забрана за градба, уривање на сите дивоградби во заштитеното подрачје, отстранување на објектите кои функционираат како плажи на брегот на езерото, а на тапет се најде и стариот дел од градот каде се забранува поставување на сончеви колектори, тенди и настрешници со кои се нарушуваат визурите околу објектите од културно историското наследство.

РЕКЛАМА
- Реклами -