7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаНово музичко натпреварување: Победниците ќе добијат две авторски песни од извонредни македонски...

Ново музичко натпреварување: Победниците ќе добијат две авторски песни од извонредни македонски автори !!!

Ново музичко натпреварување: Победниците ќе добијат две авторски песни од извонредни македонски автори – еве што треба да направите
Македонски музички таленти – ММТ е Фејсбук страница креирана од извонредни музичари со цел да ги потпомогнат, пред се, младите талентирани музичари да го започнат својот пат кон успехот на македонската сцена.

Секако, како што може да се види од правилникот на Фејсбук страната, не се изоставени од учество и постарите музичари, но, еден од главните услови е истите да не се професионални музичари кои што зад себе имаат авторски песни или се носители на авторски права.

Концептот на Македонски музички таленти – ММТ предвидува две први награди, од кои едната му следува на победникот во делот на народната песна, а другата му следува на оној кој што ќе победи во делот на забавната песна.
Песни од друго говорно подрачје освен македонското нема да бидат прифатени бидејќи натпреварувањето е наменето исклучиво за поддршка на македонската народна и забавна музика.

Доколку сакате да учествувате, посетете ја нивната официјална Фејсбук страница МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ ТАЛЕНТИ – ММТ на начин што ќе кликнете ТУКА и прочитајте ги правилата за учество.    МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ ТАЛЕНТИ

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...