19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаГруби: Ги платив двете казни, едната за неносење маска од 20 евра...

Груби: Ги платив двете казни, едната за неносење маска од 20 евра а другата беше поголема бидеќи бев казнет како одговорно лице, а таа ме чинеше 500 евра.

Откако пред неколку дена за време на промовирањето на новите канцеларии на Министерството за политички систем и односни меѓу заедниците, функционери на ДУИ без заштитни маски и дистанца, го славеа роденденот на лидерот Али Ахмети и тоа го овековечија со фотографија, до нив пристигнаа и казни поради непочитување на ковид мерките.

Казна од 500 евра доби вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, за кого инспекторатот утврдил дека го прекршил Законот за заштита на населението од заразни болести затоа што како одговорно лице дозволил прослава без заштитни маски.

На оваа тема се разговараше и во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 каде вицепремиерот Груби посочи дека ги платил и двете казни, едната од 500 и другата од 20 евра.

„10 минути пред да се сликаме беше и Зоран Заев. Грешна беше. Беше еуфорија. Како сите граѓани и ние сме еднакви пред законот и си плативме казна“, порача Груби.

Тој истакна дека казните ги платитл од својата плата и вели дека на спорната фотографија се луѓе кои сакале да му го честитаат роденденот на Али Ахмети.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...