16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Од вечерва поскапува бензинот и дизелот, ова е новата цена

Од вечерва поскапува бензинот и дизелот, ова е новата цена

Translate (Eng):[gtranslate]

Од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1,64 проценти, одлучи денес Регулаторна комисија за енергетика..

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1,00 денар/литар, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е В) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката од 4 јануари 2021 година.

Од ноќеска на полноќ бензинот Еуросупер БС-95 ќе се продава пп цена од 62 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе чини 63,5 денари/литар, а цената на Еуродизелот ќе изнесува 53,5 денари/литар.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -