20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветТатко си ги чекал децата на аеродром но кога слушнал за падот...

Татко си ги чекал децата на аеродром но кога слушнал за падот на авионот, извадил слика од неговата ќерка и извикал, Зарем никогаш нема да ги видам повеќе….

Некои од очајните роднини на патниците од летот на индонезиската авиокомпанија „Сривиџаја ер“, чиј „Боинг 737“ набрзо по полетувањето се урна во морето, веста за страшната несреќа ги затекнала во Понтијанак, каде авионот требало да слета.

Јаман Заи, татко на 3 деца кои биле во авионот со нивната мајка, изјавил за агенцијата „Ројтерс“ дека ги чекал на аеродромот во Понтијанак, кога ја слушнал веста за несреќата.

„Никогаш повеќе нема да ги видам“, рекол тој, покажувајќи фотографија од неговата најстара ќерка.

Се очекува дека индонезиската агенција за безбедност „KNKT“ ќе покрене истрага за оваа несреќа, а Американската управа за безбедност во сообраќајот (NHTSA) автоматски ќе биде дел од истата, бидејќи авионот е проектиран и изработен во САД.

Основана во 2003 година, авиокомпанијата „Сривиџаја ер“ со седиште во Џакарта лета воглавно во рамките на Индонезија, а нејзиниот патнички „Боинг 737“ со повеќе од 60 патници се урна вчера, откако исчезнал набрзо по полетувањето.

Денеска светските медиуми ја пренесоа веста дека екипите пронашле делови од човечки тела и парчиња од трупот на авионот. Сè уште нема официјални податоци за жртвите.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...