15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаСветБезбедносниот кабинет потврди: Израел е во војна

Безбедносниот кабинет потврди: Израел е во војна

Кабинетот за безбедност на Израел прогласи воена состојба по нападите на палестинската екстремистичка организација Хамас, што овозможува „значајни воени чекори“, објави кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Нетанјаху, уште вчера по масовниот напад на Хамас од Појасот Газа, изјави дека Израел е во војна.

Според најновите информации, бројот на загинати во Израел надмина 500, додека во Појасот Газа загинаа 313 Палестинци. Бројот на повредени на двете страни е околу 2.000 луѓе.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...