11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветПрви резултати од изборите во Русија: Путин освои повеќе од 87 отсто...

Први резултати од изборите во Русија: Путин освои повеќе од 87 отсто од гласовите, соборувајќи ги сите рекорди

Првите прелиминарни резултати од претседателските избори во Русија покажуваат дека Владимир Путин освоил огромно мнозинство од речиси 90 отсто од гласовите.

Резултатите покажуваат дека 87,8 отсто од луѓето гласале за актуелниот претседател, откако гласањето на претседателските избори почна на 15 март, а заврши денеска.

Путин се бореше против тројца кандидати од партиите кои не го критикуваа неговото владеење или инвазијата на Украина – Николај Харитонов (Комунистичка партија на Руската Федерација) – 4,6 отсто од гласовите, Владислав Даванко (Нова народна партија) – 4,2 отсто и Леонид Слуцки (ЛДПР) – 3 проценти.

Вкупната излезност била 74,22 отсто.

Уделот на неважечките ливчиња е 1,2 отсто.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...