18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветОткриен мотивот за нападот во црква во Сиднеј

Откриен мотивот за нападот во црква во Сиднеј

Австралиската полиција во вторникот соопшти дека нападот со нож врз епископот на асирската црква и некои следбеници во Сиднеј бил терористички акт мотивиран од наводен верски екстремизам, бидејќи земјата е потресена од вториот масовен напад со нож во последните три дена.

Најмалку четири лица беа ранети во нападот, вклучувајќи го и епископот Мар Мари Емануел од Асирската црква на Христос Добриот Пастир, кога маж го нападна со нож за време на службата што се емитуваше во живо во понеделникот.
Инцидентот во западното предградие на Сиднеј, Вејкли, предизвика судири пред црквата меѓу полицијата и гневната толпа следбеници на бискупот кои бараа напаѓачот да им биде предаден.
Полицијата го уапсила тинејџерот на местото на настанот и била принудена да го задржи внатре во црквата за своја безбедност.

„Веруваме дека има елементи кои се задоволни во смисла на верски мотивиран екстремизам“, изјави началникот на полицијата на државата Нов Јужен Велс, Карен Веб, додавајќи дека по досегашната истрага било заклучено дека се работи за терористички инцидент.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...