11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветСтрашен масакр во Москва: најмалку 50 загинати досега, јавуваат руските агенции

Страшен масакр во Москва: најмалку 50 загинати досега, јавуваат руските агенции

Страшен масакр во Москва: најмалку 50 загинати досега, јавуваат руските агенции

Најмалку 50 лица загинаа, а повеќе од 100 се ранети во пукање во концертна сала во Москва, јавува новинската агенција ТАСС.

Најмалку три лица во маскирни униформи отворија оган во концертното место Crocus City Hall, во московското предградие Красногорск.

Покрај загинатите, во нападот се повредени и најмалку 100 лица, пишуваат државните агенции. Исто така, се верува дека уште 200 луѓе се заробени во зградата додека пожарот се шири.

Очевидци опишаа и експлозија што се случила во концертната сала пред пукањето.

Дописникот на Спутник од местото на настанот изјави дека напаѓачите фрлиле граната или запалива бомба, што го предизвикало пожарот.

„Луѓето во салата се симнаа на подот за да го избегнат пожарот, лежејќи таму околу 15-20 минути, по што почнаа да лазат надвор. Многумина успеаја да излезат“, додава дописникот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...