18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаВучиќ најави летечки автомобили во Белград

Вучиќ најави летечки автомобили во Белград

Преттседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека Белград ќе има летечко такси во 2027 година.

„Кинезите во моментов се единствените во светот способни за она што е нашата цел, а тоа е Експо 2027. И тоа ќе биде една од темите, без разлика колку и да ви изгледа чудно или мене. Ќе дадеме се од себе за да биде прв или втор во Европа што ќе воведе летечки такси до 2027 година“, изјави денеска Вучиќ.
Тој пред два дена најави летечки автомобили како гостин на телевизискиот канал на неговиот омилен ултра-таблоид Информер.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...