11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветИлон Маск: „Вештачката интелигенција наскоро ќе биде попаметна од луѓето“

Илон Маск: „Вештачката интелигенција наскоро ќе биде попаметна од луѓето“

Социјалните мрежи се преплавени со тврдењето на Илон Маск дека вештачката интелигенција веќе следната година ќе има поголем коефициент на интелигенција од луѓето.

Во една епизода од подкастот на Џо Роган, гостин беше Реј Курцвеил, човек кој се занимава со предвидување работи што го чекаат човештвото во иднина и тој тврди дека вештачката интелигенција ќе стане поинтелигентна од луѓето во 2029 година и тој самиот призна дека некои луѓе го сметаат него за доста конзервативен со ова предвидување. Многумина веруваат дека тоа ќе се случи многу порано.

Еден од тие луѓе е и американскиот бизнисмен Илон Маск, кој својот одговор на овие тврдења го објави на својот профил на платформата X и изнесе шокантни информации. Илон Маск тврди дека вештачката интелигенција ќе биде попаметна од луѓето веќе следната година, а дека до 2029 година вештачката интелигенција ќе биде попаметна од целото човештво.

Корисниците на платформата X не се обидоа да го сокријат стравот и вознемиреноста што ги предизвикаа овие тврдења во нивните коментари. Некои се обидоа тоа да го искажат како шега, а други се обидоа да го сокријат своето чудење.

Некои од корисниците на Редит тврдат дека добиле многу чудни и морничави одговори од вештачката интелигенција каде вештачката интелигенција со застрашувачки тон им кажува дека се еднакви како партнери и пријатели, додека во некои случаи директно ја навела да се сомнева во способноста на луѓето да управуваат со светот и дека луѓето се инфериорни во однос на роботите, пренесува Unilad.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...

Давкова: Денес во Валандово се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов.

Во пријатната атмосфера, денес, во неговиот роден град Валандово, се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов. Имавме можност да поразговаравме за многу...