16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаОсмани: Избркав 17 руски дипломати, ги фатив како комуницираат со луѓе во...

Османи: Избркав 17 руски дипломати, ги фатив како комуницираат со луѓе во важни институции

Министерот за надворешни работи Бујар Османи синоќа во емисијата „Политика“ соопшти колку руски дипломати протерал во рок од 2 години од неговиот мандат како главен дипломат.

„Само во последните 2 години протерав 17 руски дипломати од Македонија, ги прогласив за персона нон грата. Знаеш зошто ги објавив? Затоа што ги фатив како директно комуницираат со луѓе во важни институции“, рече меѓу другото министерот Османи.

„Не за Русија, да за Европа, е најважното мото во наредните години, бидејќи мора да направиме конечно раздвојување на руското влијание во оваа мултиетничка држава“, заклучи Османи.

photo:arhiva

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...