11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаЗабаваОбвинение против Тони Цетински, му се заканува затворска казна до 8 години

Обвинение против Тони Цетински, му се заканува затворска казна до 8 години

Хрватското специјално обвинителство за сузбивање на корупција и организиран криминал поднесе обвинение против пејачот Тони Цетински затоа што беше откриено дека користел лажен сертификат за вакцинација против коронавирусот, објави веб-страницата „Империјал“.

Според нивните сознанија, од документите што ги објавиле, заменик-обвинителот Вјекослав Шаулиќ на 28 декември 2023 година до Жупанискиот суд во Загреб испратил обвинение против 18 лица, меѓу кои и познатиот пејач.
Тоа е ново обвинение во кое осомничените се товарат дека платиле за да добијат лажни потврди дека се вакцинирани против Ковид и со тоа да се стекнат со право на дигитална ЕУ-пропусница за ковид.

Обвинетите се товарат дека му дале пари на посредникот Иван Џелалија, така што медицинската сестра Петра Румиха, која тогаш работела во Здравствениот дом Загреб и била овластена да пристапува и да внесува податоци во информацискиот систем на Министерството за здравство, лажно внесувала информацијата дека обвинетите биле вакцинирани.

Според обвинението, посредникот за таа незаконска услуга добил различни суми на пари, па некои обвинети платиле сума од 265 евра, некои 200, а некои 100 евра.

Обвинетите се бранеле на различни начини. Некои го негираа делото, некои веднаш го признаа, има и такви кои се спротивставија.

Како што понатаму пишува порталот „Империјал“ во обвинението е наведено дека пејачот е одликуван со Орден на Даница Хрватска, дека нема осуди и дека против него не се води друга постапка.

Не објавија како Цетински се бранел од кривичното дело што за кое е обвинет. Тони Цетински преку својот ПР изјавил дека не знае ништо во врска со тоа.
Fokus.Mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...