17.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија (Видео) МВР не им поверува на Курајчани дека нема да организираат карневал,...

(Видео) МВР не им поверува на Курајчани дека нема да организираат карневал, па прати полициско комбе за секој случај.

Translate (Eng):[gtranslate]

Жителите на село Куратица-Охрид се откажаа од организирање на Василичарскиот карневал во Куратица, причината за ваквата одлука е условите за негово одржување според протоколите кои се на сила заради Ковид пандемијата. Одржувањето на традиционалниот ден 13  јануари нема услови бидејки василичарската поворка брои над 200 учесници, исто така главниот дел на 14 јануари е невозможно да се одржи на сретсело каде се собираат над 2000 посетители, и покрај ова јавно соопштение и оваа одлука денес полициски службеници на Мвр со комбе тргнаа за Куратица да се осигураат.

РЕКЛАМА
- Реклами -