24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЛага е дека имало пукање кај Градската општа болница „Св.Наум Охридски- Доведени...

Лага е дека имало пукање кај Градската општа болница „Св.Наум Охридски- Доведени биле две лица ранети со огнено оружје

Во болница немаше никаков инцидент, ниту пукање, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК директорот на Универзитетската клиника по хируршки болести „Свети Наум Охридски“ д-р Љубен Арсенков, откако повеќе медиуми известија за наводен инцидент пред зградата на старата градска болница во Скопје, без да наведат извор на информацијата.

Во болницата попладнево биле донесени две повредени лица, кои се здобиле со повреди од огнено оружје при пресметка надвор од кругот на болницата. Пред болницата забележавме возило на граничната полиција со запалени ротациони светла, но нема потврда дали тоа е поврзано со инцидентот.

„Немаше никаков инцидент, двете лица беа донесени повредени. Едниот беше со прострелна рана во пределот на стомакот и на него во моментов се изведува операција. Второто лице беше со повреда во пределот на лицето и тоа е препратено на Клиниката за максилофацијална хирургија“, вели директорот Арсенков.

Од Министерството за внатрешни работи велат дека инцидентот се случил во селото Љубош денеска околу пладне.

„Во СВР Скопје било пријавено дека пред деловен објект во село Љубош бил нарушен јавниот ред и мир помеѓу К.Н. и К.Х., од една страна и Н.Р. и М.Р., од друга, при што било употребено и огнено оружје. Притоа со повреди се здобиле К.Н. и М.Р., кои биле пренесени во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ за укажување на лекарска помош. Чеитите лица се обезбедени, како и нивните возиола и оружјето, а по целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“, велат од МВР.сдк.мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...