1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаЛешовски: Покажвеле на Вевчанци сила и поголеми и посилни и царој и...

Лешовски: Покажвеле на Вевчанци сила и поголеми и посилни и царој и султани, ама никој не им ги памтит имињата.

По 20 души во едно комбе сте се напикале, на браќа од иста куќа ги делите со пендрек да чувале дистанца…, реагира поетот Дарко Лешоски на денешната интервенција на полицијата во Вевчани.

„Од кој постовјат Вевчани имат една маска се викат Глупи Август. Најпроста и валкана маска, нај ирационална гола сила. Гола простачка сила. И колку поќе сакат да е страшна – толку поќе е смешна, падвит во вода, се валкат во калта…а император бил велет, најмоќниот чвек што некваш одел по земјава – можда имате чуено. Таа империја веќе е немат! Вевчани го имат. Покажвеле на Вевчанци сила и поголеми и посилни и царој и султани, ама никој не им ги памтит имињата.
Срам!“, пишува Лешоски.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...