5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаСе огласија Вевчанци: Палењето на бугарското знаме не беше злонамерно, тоа не...

Се огласија Вевчанци: Палењето на бугарското знаме не беше злонамерно, тоа не беше оригинално знаме туку беше направено за самиот карневал…

Се огласија Вевчанци во врска со  палењето на бугарското знаме..

Во целост ви го прикажуваме нивното соопштение:

Св.Василија Вевчани е обичај под маски стар над 1400 години. Овој обичај ги надминал и најголемите светски империи. На Св. Василија сите лидери биле исмејувани до крај. Паѓале царства, гореле нивни макети, се палеле знамиња и никој ништо не рекол. Луѓето си биле паметни и сфатиле дека тоа е дел од маската.

Бугарската власт сега, се фатила за запалено бугарско знаме кое е неоригинално т.е споено од посебни платна со цел маската да биде поинтересна. Вевчанскиот василичар научен од долгогодишната традиција за палењето на маските, очигледно не бил свесен за медиумската расипаност што демнее над Вевчани, па несвесно и во пијана состојба го ставил знамето во огнот. Сите знејме дека во Бугарија има избори за 2-3 месеци и дека треба да се креваат рејтинзи.

Реакциите од Министерката Захариева се преоптимистички и со крајна мера за политички интереси. Вевчани отсекогаш е голем пријател со Бугарија. Ако сме ги навредиле долгогодишните пријатели Бугари, им се извинуваме за ненамерното постапување.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...