5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаЗабаваШофериште: Британец паднал 157 пати на возачки испит

Шофериште: Британец паднал 157 пати на возачки испит

Неименуван маж од Велика Британија успеал да го положи теоретскиот дел од испитот за возачка дозвола откако паднал дури 157 пати.

Британската агенција за стандарди за возачи и возила неодамна извести за нов неславен рекорд. Човекот, чие име не е објавено поради приватноста, успеал да го положи теоретскиот испит откако претходно паднал дури 157 пати, а за тоа потрошил околу 3.000 фунти, пренесува Oddity Central.

Неколку медиуми го нарекоа најлошиот возач на светот, но други го опишаа како пример за упорност.

„Вистина е тоа што го велат – ако не успееш на почетокот, обиди се повторно … Полагањето на возачки тест може да биде еден од најтешките предизвици во животот и на некои од нас им треба многу повеќе напор од другите“, изјави за Lad Bible , Марк Тонгју, извршен директор на „Селект“.

Иако неименуваниот човек моментално е на првото место со најмногу неуспешни обиди за да положи возачки испит, тој има сериозна конкуренција. Податоците на ДВСА покажуваат дека на второ место е жена на околу триесет години која паднала 117 пати и сè уште не положила, додека на трето место е жена која успеала да помине по 94 обиди.

kanal5

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...