23.9 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаДодека ние се радуваме на лекот Ивермектин, денес во Србија пристигнаа еден...

Додека ние се радуваме на лекот Ивермектин, денес во Србија пристигнаа еден милион кинески вакцини.

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Синофарм денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави дека и новинарите ќе бидат вклучени во приоритетната листа за вакцинирање.

Вучиќ посочи дека со овие еден милион дози ќе бидат вакцинирани половина милион луѓе.

– В понеделник ќе пристигнат уште 19.500 дози од вакцината на Фајзер, а во вторник уште 250.000 на вакцината Спутник V, така што до среда ќе имаме над 1,4 милиони дози во Србија, истакна Вучиќ.

Како што соопшти кризниот штаб, Агенцијата за лекови веќе започнала со постапката за контрола на кинеската вакцина дали ги исполнува сите стандарди, а се очекува „доколку успешно помине“, вакцинацијата да започне утре или в понеделник.

Досега ги набавивме сите вакцини врз основа на билатерални договори, посочи Вучиќ.

– Преку Ковакс, не примивме ниту една вакцина, како ни другите, ниту една вакцина, иако плативме 4,85 милиони долари котизација, дадовме уште два милиони евра. Оливер Вархеjи е добар човек и не се сомневам. Есента ќе биде за нас потешка, изјави претседателот на Србија

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...