10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Уште еден полициски Шериф: Не сака да плати 30 денари патарина па...

Уште еден полициски Шериф: Не сака да плати 30 денари патарина па ваѓа полициска значка, што е спротивно по член 66 !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Уште едно видео на социјалната мрежа Тик Ток предизвика остри коментари кои не стивнуваат во јавноста.

Имено на видеото, кое корисникот на Тик Ток, самиот си го направил се гледа како маж поминува една од наплатните рампи на патарините на автопатот Гостивар-Скопје без да плати, покажувајќи само легитимација.

Сакајќи да се направи важен, тој само го вжешти гневот во јавноста во Македонија.

РЕКЛАМА

Токму во наведениот закон е потенцирано и кои се субјекти се ослободени од плаќање на патарина.

Според членот 66 од плаќање патарина се ослободени возилата со полициска придружба и видливо означените возила на Армијата на Репулбика Македонија, полицијата, Царинската управа, итната медицинска помош, Црвениот крст на Република Македонија, противпожарните служби, Државниот инспекторат за транспорт, Институтот за трансфузиона медицина на Република Македонија, Дирекцијата за заштита и спасување, Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта “Македонија пат“ и погребалните возила. Заедничко за сите наведени е дека истите се ослободени само доколку се на служба.