23.9 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаУште еден полициски Шериф: Не сака да плати 30 денари патарина па...

Уште еден полициски Шериф: Не сака да плати 30 денари патарина па ваѓа полициска значка, што е спротивно по член 66 !!

Уште едно видео на социјалната мрежа Тик Ток предизвика остри коментари кои не стивнуваат во јавноста.

Имено на видеото, кое корисникот на Тик Ток, самиот си го направил се гледа како маж поминува една од наплатните рампи на патарините на автопатот Гостивар-Скопје без да плати, покажувајќи само легитимација.

Сакајќи да се направи важен, тој само го вжешти гневот во јавноста во Македонија.

Токму во наведениот закон е потенцирано и кои се субјекти се ослободени од плаќање на патарина.

Според членот 66 од плаќање патарина се ослободени возилата со полициска придружба и видливо означените возила на Армијата на Репулбика Македонија, полицијата, Царинската управа, итната медицинска помош, Црвениот крст на Република Македонија, противпожарните служби, Државниот инспекторат за транспорт, Институтот за трансфузиона медицина на Република Македонија, Дирекцијата за заштита и спасување, Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта “Македонија пат“ и погребалните возила. Заедничко за сите наведени е дека истите се ослободени само доколку се на служба.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...