24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Денес во зимскиот-рекреативен центар Пониква, МВР презентирани четири показни вежби од страна...

Денес во зимскиот-рекреативен центар Пониква, МВР презентирани четири показни вежби од страна на ЕБР.

Translate (Eng):[gtranslate]

Денеска во зимско-рекреативниот центар на Министерството за внатрешни работи на Пониква беа презентирани четири показни вежби од страна на Единицата за брзо распоредување и од Единицата за специјални задачи при Одделот за специјални полициски операции на Бирото за јавна безбедност.
Единицата за брзо распоредување изведе вежба во која полициските службеници претставија случај за совладување на активен отпор, самоодбрана при напад на лица сторители на кривични дела и нивно лишување од слобода, како и операции на растурање на толпа при нарушен јавен ред и мир во поголем обем.
Полициските службеници од Единицата за специјални задачи при Одделот за специјални полициски операции во избраните показни вежби демонстрираа техники и тактики на обезбедување на високи домашни и странски функционери, како и начин и постапка на реакција при загрозување на личноста што се обезбедува, преку упад во објект и лишување од слобода на лица кои даваат вооружен отпор и евакуација на ВИП личности со помош на алпинистичка опрема и примена на алпинистички техники.

Сликата може да содржи: еден или повеќемина и од надвор

Сликата може да содржи: еден или повеќемина, ноќе и од надвор

РЕКЛАМА

Сликата може да содржи: 1 лице, од надвор

- Реклами -