17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Адеми: Доколку на пописот излезе дека Албанците се под 20% јас никогаш...

Адеми: Доколку на пописот излезе дека Албанците се под 20% јас никогаш нема да го признам резултатите..

Translate (Eng):[gtranslate]

Донесувањето на Законот за попис останува под знак прашалник, бидејќи сѐ уште не е изгласан во Собранието. Аргументи за ова прашање во синоќешниот дебатен магазин „Клик Плус“, изнесоа пратениците Халил Снопче и Арбр Адеми. Пратеникот на Коалицијата Алијанса за Албанците-Алтернатива, рече дека пописот наидува на разни мистерии, но додава дека треба да биде празничен ден за граѓаните.

-Пописот треба да биде празничен ден каде граѓанинот ќе даде информации за себе, за својот имот. Граѓанинот ќе даде информација бидејќи е фактор, субјект во оваа држава-рече Снопче.

Пратеникот од редовите на ДУИ, Арбр Адеми, рече дека доколку на пописот излезе дека Албанците се помалку од 20%, тогаш нема да ги признае резултатите. Тој меѓу друго говореше и околу новините во Законот за попис.

РЕКЛАМА

Х.С: Ако Албанците излезат 19%, дали ќе ги прифатиш резултатите од пописот?
А.А: 19?! Никогаш, никогаш!

- Реклами -