13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Заев: Платата ја покачивме на 27.588, а наскоро планираме и до 34.000...

Заев: Платата ја покачивме на 27.588, а наскоро планираме и до 34.000 денари да ја направиме

Translate (Eng):[gtranslate]

Имаме раст на просечната нето плата во ноември, наша цел се достоинствени плати и подобар животен стандард за граѓаните. Владата е посветена на покачување на платите до 34.000 денари во следните четири години, објави денеска премиерот Зоран Заев.

Приватниот сектор тешко до повисоки плати
„Имаме раст на просечната нето плата од 7% во ноември 2020, во однос на истиот месец 2019 година. Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2020 година, изнесувала 27.588 денари. Ваквото зголемување се должи на зголемувањата на платите во наведениот период во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (11,2 %), Образование (9,5 %), Информации и комуникации (9,4%), Земјоделство, шумарство и рибарство (8,5%), Преработувачката индустрија (7,3%), како и во други бројни дејности“, напиша Заев на неговиот фејсбук профил.

РЕКЛАМА
- Реклами -