11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаТик ток малолетниците прават хаос , но се всушност деца кои бараат...

Тик ток малолетниците прават хаос , но се всушност деца кои бараат помош

Малолетник пуши цигара, пцуе, а потоа го пали столот . Девојчиња исклучуваат новогодишната елка, други пак возат кола или ги учат да пукаат. Ова се само дел од видео клиповите кои изминатиот период преку интернет платформите станаа вирални на социјалните мрежи. Дека младината избегаа од контрола се најчетите коментари во лавината од критики кои можат да се прочитат под видеата кои за жал уриваат рекорди во гледаност. Децата се огледало на општеството, а ова најверојатно е нивниот крик за да бидат слушнати, сметаат психолозите..

„Праќаат порак да бидат слушнати,праќаат пораки за помош, да го свртат вниманието на возрасните и да можат да се покажат како такви со својот бунтовнички дух „- вели психологот Тања Кокотова

-Психолозите алармираат освен педагошкиот дел, поголем ангажман треба да имаат и родителите кои сериозно треба да поработат и на децата да им укажат кои се вистинските морални вредности, изјави Тања Кокотова, психолог

„ Во борба за егзистенција, власт,моќ на тој пат ние ја заборавивме најважната работа, ги заборавивме младите. Тие на овој начин постирајки вакви видеа со експлицитни содржини само бараат да допрат до нас „ дополнува Тања Кокотова,психолог

Од ваквиот тип на видео клипови полицијата го откри и пироманот кои во август минатата година подметна пожар во близина на скопското село Мојанци. Малолетникот додека го подметнувал пожарот се снимал, а клипот го објавил на тик-ток
ALFA

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...