1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаЦаровска: Кој тоа кажал дека нема да се изучува македонската историја и...

Царовска: Кој тоа кажал дека нема да се изучува македонската историја и каде го пишува тоа?

Министерката за образование и наука, Мила Царовска во гостувањето во Тема на денот во Дневникот на Сител за нацрт-концептот за основно образование рече дека со наставниците дошле до заклучок дека стравот од реформи мора да се надмине.

-Најлесно е како министер да седите и ништо да не поместите. И сите ќе дојдат и ќе ви речат „Браво“. Зошто? Зашто никого не сте извадиле од комфорната зона. Оваа реформа значи поместување на целиот образовен систем во една сосема поинаква, современа димензија зошто интеграцијата не е непозната за нашиот систем. Околу тоа, можеме сите да се согласиме. Од прво до четврто одделение имаме интеграција на овие предмети, рече Царовска во дневникот на СИТЕЛ

Појаснува дека првачињата уште од следната година ќе учат според новата концепција. Во однос на предметот „Историја“ уверува дека тој ќе се изучува, но интегрирано со други предмети.

-Никаде не пишува дека македонската историја нема да се изучува. Никаде тоа не стои во концепцијата. Вели – да се изучуваат предмети. Македонскот јазик секако е предмет. И „Историја“ останува како модул. Интеграција не значи инфузирање, интеграцијата значи модуларно поставување на секоја научна дисциплина и интеграција врз основа на теми што укажува програмско пристапување кон секое делче кое што го учиме за одредена тема, рече Царовска, додавајќи дека притоа секој ученик ќе добие оценка и по „Географија“, и по „Историја“ и по „Граѓанско образование“.

СИТЕЛ

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...