16.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Жална Вест : Почина актерот Љупчо Тодоровски -Упа

Жална Вест : Почина актерот Љупчо Тодоровски -Упа

Translate (Eng):[gtranslate]

Љупчо Тодоровски –Упа покрај со актерство, се занимаваше и со театарска режија, филмска и ТВ продукција и пишување сценарија.

Глумел на осум јазици во над 30 филмови и ТВ серии, има петнаесетина театарски режии, десетици и десетици улоги во проекти и театарски куќи низ цела поранешна Југославија, како и безброј разни други сценски настапи.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -