Филипче- И благодариме на Брнабиќ за понудата но македонските лекари ќе си ги вакцинираме дома

Министерот за здравство Венко Филипче се заблагодари на понудата на премиерката на Србија Ана Брнабиќ, македонските лекари од ковид центрите да се вакцинираат во Србија. Филипче рече дека нашите лекари ќе се вакцинираат дома и дека според планот за вакцинација тие се први меѓу приоритетните групи.

Тој изјави дека вчера во разговор со претставниците на Фајзер во Белград, се работи на двата договора за вакцините на Фајзер, односно и за тие кои земјава ги купила од компанијата и за вакцините кои е договорено да ги купиме од Србија.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here