12.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 25, 2021
Почетна Македонија МВР за градежните работници кои беа приведени кај „РАМСТОР“: Приведени се 97...

МВР за градежните работници кои беа приведени кај „РАМСТОР“: Приведени се 97 странски работници кои работеле на диво….

Translate (Eng):[gtranslate]

Денеска (23.01.2021) во Скопје, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север при БЈБ – МВР спроведоа контрола на градежни објекти на фирма од Република Турција помеѓу бул.„Кирил и Методиј“ и ул.„Јордан Мијалков“ поради сомнение дека повеќе странски државјани непријавени работат на објектите и незаконски престојуваат во Република Северна Македонија. Притоа, на објектите биле затекнати 97 странски државјани кои немаат регулиран престој и кои работат непријавени.

Тие биле приведени и по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави. Исто така, соодветни пријави ќе бидат поднесени против фирмата и против 15 други фирми-подизведувачи.

Станува збор за работници кои биле затекнати на градилиштето позади „Рамстор Мол“. Првичните информации беа дека се 50-тина, но излегоа дека се речиси двојно повеќе.

РЕКЛАМА