25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Oва малечко девојче им одржа лекција и на возрасните: 5-годишна Дина ја...

Oва малечко девојче им одржа лекција и на возрасните: 5-годишна Дина ја скрати косата за децата болни од рак..

Translate (Eng):[gtranslate]

Многу сум среќна што имам нова фризура“, вели 5 годишната Дина.Ова мало девојче пред неколку дена ја скрати својата долга руса коса за да ја донира за изработка на перики за деца болни од рак. Не жали за тоа затоа бидејќи , како што вели косата пак ќе и порасне, а децата болни ќе се радуваат.

„До каде ти беше долга косата?
„До тука“.
Каде ја донираше твојата коса?
За децата што се болни?
Дали ти беше жал што ја скрати косата?
Не. Зошто?
Затоа што сакам да помогнам на дечиња.
Мојата коса ќе порасне пак.

Нејзината мајка Селма Хаџиќ вели  за Тв21 дека децата од мали нозе треба да се учат на хуманост.

РЕКЛАМА

Извор:Тв21

- Реклами -