9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаНекој фрлил жар и пепел во велешки подземен контејнер, при што предизвикал...

Некој фрлил жар и пепел во велешки подземен контејнер, при што предизвикал пожар.

Наспроти упатствата за користење на новите подземни контејнери, за собирање на смет, некој велешанец, во еден од нив фрлил жар па истиот се запали. Станува збор за подземниот контејнер кај поранешна НА-МА, во центарот на градот.

Поради ова морала да интервенира и екипа на велешката пожарна и едно возило на ЈКП Дервен. Од таму потврдија дека поради оган во подземен контејнер имале интервенција. При поставувањето на седумте подземни контејнери, новина во собирањето на сметот во градот, и од Општина Велес и од ЈКП Дрвен, соопштија што може, а што не може да се фрла во нив.

„Во подземните контејнери не треба да завршува картонската и ПЕТ амбалажа, градежен шут, жар и пепел од домашни ложишта“, пишуваше во информацијата за нивно користење.

 

Засега нема информација колкава е штетата на вреќата од полиестер со волумен од три метри кубни, дали може да се користи или ќе се постави нова, но евидентно е дека некое лице ја згрешило постапката за фрлање отпад.

Сдк.Мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...