22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветЏо Бајден го враќа трансродовите лица во армијата..

Џо Бајден го враќа трансродовите лица во армијата..

Американскиот претседател Џо Бајден ќе ја поништи одлуката на Доналд Трамп според која трансродовите лица имаа забрана да служат во американската армија. Трамп ја објави забраната во јули 2017 година преку твит, а таа беше спроведена во април 2019 година. Враќање на трансродовите лица во армија беше едно од предизборните ветувања на Бајден.

Големи шумски пожари беснеат во делови на Австралија. Најкритично е околу градот Аделаида, каде пламените јазици досега уништија неколку куќи. Против пожарот се борат шест авиони Канадери и голем број пожарникари. Ќе биде потребно време за да пожарите се стават под контрола рече премиерот Морис Скот.

Рускиот претседател ги демантираше гласините дека поседува луксузна палата во близина на Геленджик на брегот на Црното Море.

„Ова е апсурдно“, истакна Путин.

Веста за палатата ја објави Алексеј Навални преку видео снимка поставена на Јутјуб. Рускиот опзоициски лидер тврди дека резиденцијата е изградена за Путин преку корупциска шема. Изградбата според Навални чинела една милијарда евра.

photo bbc

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...