7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаПазарен инспектор уапсен во Трубарево од полицијата оти пиел во кафана по...

Пазарен инспектор уапсен во Трубарево од полицијата оти пиел во кафана по 21 часот

Лидер дознава дека инспектор  од Државниот пазарен инспекторат бил уапсен  од страна на полицијата, откако бил затекнат како гостин  во угостителски објект по работното време ( 21 00 часот)  во саботата во локалот Снеки бар во населба Трубарево.

Инспекторот со иницијали  З. Ј  истата вечер бил на работна задача да ги контролира угостителските објекти и дали тие ги  прекршуваат  мерките од Ковид 19,  но  наместо контрола во неговиот реон, тој се гостел и пиел во кафаната.

Оваа информација ни ја потврди и директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пауновски. Тој на Економски Лидер вели дека , пазарниот инспектор  вечерта во саботата е приведен и пуштен од страна на полицијата.

Информацијата е точна, затоа инспекторот е  суспендиран од работното место и во моментов човечки ресурски од Пазарниот инспекторат го чекаат да дојде и да го подигне решението, изјави Пауновски.

Во исто време, објектот каде што бил инспекторот е затворен од страна на Пазарниот испекторат, поради прекршување на мерките против Ковид 19.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години.

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години. До...